vahemaandumine Reykjavikis

See kõik oleks pidanud olema hoopis teisiti.
Ma peaks praegu vedelema Kulusuki saarel pärast 5-päevast matka üle liustiku kusagil Angmagssaliku ja Sermiligaqi fjordide vahel. Aga üks õnnetu kükitamine KLi õppusel, põlve perforeerimine, natuke karkudel kõndimist ja vesiaeroobika on mind toonud kõigest Reykjavikki.
Jäärapäisus ja Air Iceland viivad mind siiski edasi Gröönimaale. See on Taani koloonia, mis toodab kala ja jääkuubikuid. Kõik muu tuuakse sisse. Jääga läheb muidugi tulevikuks kitsaks, sest liustikud sulavad kiiremini kui veidi aega tagasi arvati ning tõstavad lähima paarisaja aastaga merepinda umbes seitsme meetri võrra. Mõistlik mees ehitaks oma onni merest kaugemale.
Islandi lindprii Erik Punane oli suurem visionäär kui tema kaasaegsed arvasid. Kliimamudelid näitavad, et umbes saja aasta pärast võib tema pandud nimi kirjeldada saart täpsemalt kui täna ja Gröönimaa võib siis näha välja nagu Alaska. Gröönimaa sulavas igikeltsas on varjul tohutus koguses kasvuhoonegaasi, abistamaks maailma kliimamuutuse korraldamisel, ja väärismetalli, abistamaks kohalikke majandusmulli korraldamisel.

Grööni keelt on hea õppida blogist, mille üks iseõppija on internetti ehitanud, http://learngreenlandic.tumblr.com/lessons, koos sinna juurde sobivate Memrise’i sõnakaartidega. Universaalsed keeleõppeprogrammid pakuvad nimelt palju ebavajalikku, nt lauseid „kus on rand?“ või „mis kell rong läheb?“.
Keel on polüsünteetiline, mis tähendab, et palju pisikesi juppe riputatakse üksteise külge ja saadakse ilmatu pikk sõna, mis moodustab ühe lause. Vikipeedia selgitab seda nii: „näiteks jupikikeelne sõna tuntussuqatarniksaitengqiggtuq, mis tähendab "Ta ei olnud öelnud, et ta läheb põhjapõtra jahtima". Sõna koosneb morfeemidest tuntu-ssur-qatar-ni-ksaite-ngqiggte-uq, mis tähendavad põhjapõder-jaht-tulevik-ütlema-eitus-uuesti-sg.1-kindel-kv, ja peale morfeemi tuntu, "põhjapõder", ei saa ükski teine morfeem üksinda esineda“. Novot. Eskimo-aleuudi keelkond. Lisaks on nad võtnud kasutusele taanikeelsed numbrid, mis kombineerivad ilmvõimatu taani häälduse sakslaste tagant-ette lugemise ja prantslaste arvutamisega.

Juhiseid jääkaruga kohtumiseks:
- teeskle surnut. See on hea praktika, kui see paar minutit hiljem juhtub (internet)
- üldiselt tuleks püüda rahulikuks jääda, sest stressiga koguneb lihastesse piimhapet ja see rikub maitse ära (Koit Raud)
Järgmine
saabumine Kulusukki

Lisa kommentaar

Email again: