põrgutee

Esimest korda meie ühismagamise karjääri jooksul võimaldatakse meile eraldi voodeid.
Hommikusöögil jätan restoranipersonalile maha üllatuse ja sulen herilase suhkrutoosi.
Sharif jagab püüdlikult selgitusi ümbritseva kohta. Alchi kohal on majake, kuhu mungad on end juba kolm sajandit mediteerimiseks sulgenud. Vast siiski erinevad mungad, mitte samad kogu perioodi algusest. Sharif on 30-aastane, 7ndat kuud abielus. Lapsi seega veel ei ole. Vanematel on Zanskaris talu.
Väisame Lamayurut. Ühes templis lööb pikajuukseline munk trummi. Kas ma mitte eelmine kord ka ei pildistanud teda? Käib kõva ehitamine. Moonland on alles. Nii hotell kui ka sellenimeline maastikujupp. Peatus ka Mulbekhis, kus tee kõrvale kaljusse on uuristatud hiigel- Buddha. Võtame peale hääletaja.
Maastikku tekivad mošeed. Majad pole enam valged ja neil on plekist viilkatused. Üks sõjaväeveok on ära koolnud ja seda pukseeritakse suurema ummiku saatel, mis lõpeb üleüldise sõimlemisega.
Kargilis teeme lõunapausi. Sigin-sagin ja rättides naised. Söök pole suurem asi. Sharif ostab tänavalt hulga aprikoose. Vudime läbi turu, kus ripuvad verised loomakered, sabad küljes. Kõrval ihutakse terariistu.
Edasi on minu poolt varem nägemata ala. Tee läheb esialgu piki Suru, siis Drasi jõge. Drasi jõgi on sinakasroheline. Mäed on tulnud madalamale ja rohelus kerkinud kõrgemale. Hapniku on harjumatult palju, mis tekitab midagi eufoorialaadset.
Enne Drasi on sõjamemoriaal. 1999. aasta Kargili konflikti meenutuseks. Suur India lipp, sõjaväeosade lipud ja kangelastele pühendatud majake. Majakeses on fotod, ekskursiooni tegev sõjaväelane, pimedus ja paar AK 47-t. Kiri ühe foto alt „Even impossible says I...M...possible". Igavese tule juures valvet pidav sõdur ei ole vahakujuks tardunud, vaid niheleb ringi. Teised vahivad niisama ümber ja ajavad loba. Enne atraktsioonile pääsemist tuleb ennast logiraamatusse kirja panna ja kott maha jätta. Seda teed nad siin siis tule all hoidsidki ja Martti ei pääsenud edasi.
Drasis saame suht peldik-toa suht üüratu hinna eest. Voodeid on teoreetiliselt võimalik lahutada. Sooja vett on ka. Teoreetiliselt. Elektrit eriti ei ole. Tänaval käib häälekas elu.
Dras tähendab kohalikus, balti keeles „põrgu". Pidi olema üks kangesti külm koht.
Eelmine
Lehist Alchisse
Järgmine
Kašmiris

Lisa kommentaar

Email again: