elu talus

Inimesed küsivad taluelu järele. Siin talus elatakse nii.
Talus elab umbes 70 lehma, lisaks pullid, vasikad ja mullikad, paar lammast, kaks koera ja üks kass. Talunik ka. 9ndat aastat abistab teda talvel soomlanna Mari, kes juba 5-aastasena otsustas pühendada oma elu lehmadele. Praegu on siin ka Claire Prantsusmaalt, kes jääb kaheks nädalaks, enne saabumist matkas kaks kuud mööda maad jalgrattal ja teab kõike Islandi tuulest.
Lehmi lüpstakse ja talitatakse kaks korda päevas. Hommikud on meil Clairega jagatud, ühel hommikul saab üks kaua magada ja teisel hommikul teine. Lüpsmine võtab kõige rohkem aega ja lüpstakse kaheksat lehma korraga. Aedik laseb lehma lüpsialale ja juhib vabasse boksi. Ülejäänud lehmad vahivad tara taga, kuidas lüpsmine käib. Saabunud lehmal lastakse voolikust udar ja sõrad veega üle ning nühitakse udar lapiga kuivaks. Järgmiseks tuleb proovida, kas igast nisast tuleb korraliku konsistentsiga piim, ja siis lehm piimavoolikuga ühendada. Kui udar tühi, kukub voolik maha, aediku uks avaneb ja lehm jalutab minema. Lehma kaelas oleva numbri järgi saab masin aru, kellega tegemist ja rehkendab iga lehma piimakoguse ning peab arvestust tema võimalike probleemide ja erisuste kohta. Näiteks et neljast nisast töötavad ainult kaks. Viimaseid lehmi tuleb käia sõnnikus tagant torkimas.
Pärast tuleb kogu tuba veega üle lasta, lüpsimasin loputada, osa piima viia vasikatele, sõnnikut kraapida ja heinaga rahmeldada. Heinaga rahmeldamiseks on pisike traktor ja enamuse sõnnikut kraabib kokku põrandal edasi-tagasi liikuv seadeldis. Heintel näub agressiivselt suur kollane kass ja traktori jalus jooksevad koerad Týra ja Þruma.
Piim viiakse ära kaks korda nädalas. Läheb kohalikku piimatööstusse.
Keset päeva on lahmakas vaba aega, mille saab kulutada söömisele, lobisemisele, lugemisele ja ümbruskonnas luusimisele.
Eelmine
Ok uuesti
Järgmine
tants ja õlu

Kommentaarid

  • Mamma  •  29. september 2019
    Mina imetlen ja rõõmustan, et sa läksid talusse ja ma lihtsalt ei usu seda. Kuidas see sea ikka kõik on. Ja natuke kadestan ka, ja see on ikka väga tore kõike seda näha. Ja kuidas see Islandi maa on veega kaetud ja ta on ikka sünge ka. Eestimaa on ikka ilusam.. Ja sa oled ikka nii tubli! Kangesti ootame sind tagasi, et sa räägikisd, kuidas nende lehmadega täpselt oli. Olgu sul jaksu ja tervist ja ära külmeta ja hoia ennast. Mina toimetasin arvuti, hiire, teksti ja piltide vaatamisega täiesti iseseisvalt! Meil sajab täna vihma ja on 16 kraadi sooja.

Lisa kommentaar

Email again: