kohanemine Folegandrosel

Praam läheb 7:01.

Hommikusööki antakse alates kuuest ja jõuan alla kugistada omleti, sooja võileiva, mahla ja kohvi. On veidi kiire, sest ma ei tea täpselt, millisest peatusest praam väljub ja kas elektrooniline broneeringukinnitus eeldab lisaliigutusi.
Mind juhatatakse järjest väiksemate paatide juurde ja siis tuleb ikka sabatada piletiputkani.
Praamil istutatakse igaüks talle ettenähtud kohale, ei mingit ringi siiberdamist ega väljas kolamist. Täpselt 7:01 tagurdab praam kai äärest eemale ja liigub mööda kruiisilaevadest, mis on suured nagu korrusmajad. Roosakashall taevas peegeldub vees. Alles tüki aja pärast venib erkoranž ketas siniste küngaste tagant nähtavale ja joonistab merele triibu.
Fred Jüssi raamat saab läbi. Järgmiseks tahtsin küll midagi muud lugeda, aga kõige peal oli The Perfect House. Täiuslik maja. Ja mul oli hommikul natuke kiire ka. Poola nimega Šotimaal sündinud Ameerika professor Witold Rybczynski kirjutab Itaalia arhitektist Andrea Palladiost. Pärit ilmselt minu teisest Veneetsiaskäigust.
Sifnose peale ei reageerita, aga Milosel tormab enamus jõugust praamilt maha. Teist samapalju tuleb peale, sõidavad kuulu järgi Santorinile.
Folegandrosel on 500 püsielanikku ja kolm küla. Külad on enamasti mäe otsas, kuhu piraatidel oli vaevalisem ronida. Seetõttu on ka mõistlik öömaja distantsilt kinni panna, mis toob kaasa selle, et öömajapidaja saadab kellegi sadamasse vastu. Kreeklased jala ei käi. Mul ongi vastas sõnaaher poiss sildi ja valge autoga. Tee võtab suuna kiviste mägede vahelt Chorasse. Külas kraabivad teeservad auto külgi, küla päris keskosa on mootoriliikluseks üldse suletud. Ega ei mahuks ka.
Hele ja õhuline tuba, rätikulehvikud voodil, rõdult vaade üle Chora künkale, millel valgekslubjatud teerada Panagia kirikuni siksakitab.
Päikese ees on mõnus pilv, all külas kohalik käsitööõlu ja salat. Longin üles kirikuni, kus kopsitakse. Uksed on lahti õhtul alates kuuest. Pea kohal tiirleb suur must lind, all kisab eesel. Läbi hämu paistavad teised saared. Uitan veel ringi küla kõige vanemas osas ja pildistan rõdusid. Siis lähen ja magan päeva maha.


Eelmine
Tallinn-Konstantinoopol-Ateena-Piraeus
Järgmine
Folegandrose rajad

Lisa kommentaar

Email again: