templid Alam-Ladakhi orus

Järjekordne jahe hommik pannkookidega.
Saame Kaarlega oma punti Anu. Ja hiljem paljastub ka Marttis salapannkoogisööja...
Võtame taksopeatusest auto viimaks meid Sheysse, Thiksesse, Mathosse ja Stokki. Tee kulgeb mööda rohelist Ladakhi orgu, mägedel uitavad pilvede varjud. Vihmapilve vahelt paistab kaugel päikeseline lumine tipp nagu miraaž või ilmutus. Pilved on siin osalt pisut kakutud moega, justkui oleks tuul neid kõvasti tuuseldanud.
Esimene peatus Shey. Oli Ladakhi pealinn enne Lehi, 16. sajandil. Turnime kindluse varemetes, leiame hiidsuure stuupa. Templis on lõvinaeratusega Buddha. Vaated alla orgu on super.
Thikses on kõige suurem ja rikkam klooster siinkandis. Või siis umbes sama suur kui Lamayurus. Väga ilus ja tore. Asutatud 15. sajandil Gelukpa munkade poolt, oli mudeliks ja eeskujuks Potalale Lhasas. Mulle meeldib eriti raamatukogu, kus kaks munka raamatuid kõvemini kinni lapivad. 15 m kõrgune Maitreya kuju on ka lahe.
Matho. Armas tempel mäe otsas, Sakyapa koolkond. Ehitatakse uut hoonet, sest tegemist peaks olema ainsa kloostriga, milles munkade arv kasvab. Segumasin käib, aga töö juurest tuleb siiski üks noor munk meile uksi lahti tegema. Lisaks templile on ka muuseum jakitopise ja maskidega. Lahkudes eemal templist pilti tehes tuleb meid uudistama pisike noviits, lehvitab ja jääb kauaks autole järele vaatama. Mida temasugune küll võib mõelda sellest valgete karjast, kes siin ringi jookseb ja pilte teha klõpsib?
Stok. Siin asub kuningapalee ja resideerub viimase kuninga lesk. Nn sise-eksiilis. Kompleksi kuulub kohvik, kus kuni muuseumis lõunapausi lõppemiseni teed joome. Muuseum karmilt kalli piletiga - 50 ruupiat. Martti ahistab piletimüüjat vahetusraha teemadel. Sees fotod kuningaperest, riided, ehted ja muu pudi-padi. Thangkad ka. Palee seinal õues puhkavad kaks kratti. Templid on muuseumidest toredamad üldiselt, eriti kui need on toimivad, mitte turistiatraktsioonid.
Lõunalauas toimub elav arutelu Eesti majanduse olukorra ja ametnike palga alandamise põhjendatuse üle.
Tee hotellist Lehi "kesklinna" läheb mööda Mahindra restoranist, iga kord möödudes kohtan teda ja pärin tööde edenemise järele. Eile paigaldati ust ja löödi kokku toole. Täna oli miskine lõkkeõhtu. Homme peaks avatama.
Meilboksis on rõõmustav teade ülikoolist välja astumise kohta.
kommentaarid travelpod'ist:
uudishimulik -
mis on thangkad? Kylliki, on Jul 3, 2009 at 10:15PM
Riidele maalitud religioosse sisuga pildid, kujutavad tavaliselt samsara ratast voi mond bodhisattvat voi buddhat vms. nipitiri, on Jul 4, 2009 at 07:39AM.
Eelmine
halli-kalli Hemises
Järgmine
üles, üles

Lisa kommentaar

Email again: