Memel

Õhtusöögikohas sai vaadatud, et see avatakse hommikul kella kaheksast.
Seega läheme sinna ka hommikust sööma. Hommikusöök pole küll suurem asi. Ja Martti jaoks on laud liiga väike.
Palanga külje all on Kretinga, üks Leedu vanemaid linnu. Esimest korda mainitud 1253 Cretyn'i-nimelise kindlusena. Nimi sellisel kujul tekitab küll igasuguseid assotsiatsioone… Kretingasse mineku peamine ajend oli aga sinna 1602 ehitatud esimene puidust kirik ja leedu kloostritraditsioonile alusepanek. Algse kiriku lõhkusid rootslased paraku hiljem ära. Praegune on ilusti restaureeritud ja meie külaskäigu ajal ka asustatud paari usklikuga.
Kavas Neringa ehk Curonian Spit ehk Kura säär. Praamisõit kestab ca 20 minutit koos peale ja maha pakkimisega ja maksab 40 litti auto kohta pluss inimesed. Teisel pool lisandub paar kilomeetrit sadamast veel 20 litti tolli. Tee mööda seda pikka kitsast maariba on pikk ja kitsas. Põrutame esimese hooga kuni Nidani ja veedame pooltunni otsides Thomas Manni. Vahepalaks klavessiiniharjutused vanas kirikus. Majamuuseum leidub lõpuks mäekünkal, suurelt teelt sinna juhatav silt on vähese eristusvõimega, asub nänni- ja pirukaputka külje all. Majas on mõned fotod ja mõned maalid. Huvitavaid raamatuid ei müüda.
Kauplen vee äärest jalgrattamehikeselt endale laia sadulaga püstise seljaga sõitmise ratta ja pärast seda, kui olen õpetanud Estri sõitma automaatkastiga autoga, kruiisin Preila suunas minema. Tee kulgeb metsa vahel, aeg-ajalt saab põigata mere äärde. Või õigemini laguuni. Läbin punaste-siniste majadega Preila, Prevalka kandis on rajaga mingi hämming ja pööran tagasi. Plaan on ronida ka Parnidžio kopa ehk Parnidise düüni otsa, mis teispool Nidat ilusti kätte paistab. Üles läheb trepp. Vaade on vägev, Kaliningrad paistab. Ja kõht on tühi.
Tagasi all, tagastan ratta ja nõuan ujumispeatust. Vastu ootusi väga ei protestita, vaid arutatakse sanskriti keele probleeme kuni ujun ja kuivan. Söök Juodkrantes.
Klaipedas on leitud korter, mida peab jutukas ukrainlane, kelle juures ööbivat tihti ka Lauri Saatpalu. Väga suure voodiga korteris. Omanik lehvitab Dagö plaati ja küsib, kas on hea bänd. Kiidan. Apartement kolmandal korrusel on sisustatud antiikse või vähemalt seda imiteeriva mööbliga ja näeb imposantne välja. Tundub, et tüübile kuulub terve maja. Reklaami järgi üks vanimaid Memelis.
Teeme tiiru linna peal. Marttile on kolme päeva õlu pähe hakanud.
Eelmine
vanad liivlased ja disniländ
Järgmine
Kaunas

Lisa kommentaar

Email again: