koolivaheajaks saarele

Mis ja kus on Prangli? 
Administratiivselt: saar Viimsi vallas Harjumaal, kolm küla: Kelnase, Idaotsa ja Lääneotsa, umbes 100 püsielanikku. Saarel on oma hümn, mille lõi kooli muusikaõpetaja Tiinamai Keskpaik.
Geograafiliselt: 9 km Viimsi poolsaarest kirdes, pindala 6,44 km2. Suuruselt Eesti 13. saar. Moodustab koos Aksi (ehk Väike-Prangli) ja Keri saarega Soome lahes ühtse saareaheliku. Maavaradest leidub saarel maagaasi ja mereröövlite maetud kulda.
Ajalooliselt: kerkis merest umbes 3500 aastat tagasi, püsiasustusega alates 13. sajandist. Saarel on tegutsenud rannarootslased ja Kirovi kalurikolhoos. Varasemad nimekujud on olnud Rango, Wrangelsholm, Wrano, Wrango, Rangelisare, Pranglesaar. Saare nimi võib tuletuda germaani sõnatüvest “wranga” (pöörama, väänama, keerutama ehk siis Kõversaar) või soome keele sõnadest “ranko” või “ranka” (pikk halg, puutüvi). Spekuleeritakse ka mõttega, et nime tõid kaasa saarel puhanud Varangeri viikingid. Saksa aadlisuguvõsaga seos puudub.
Kogukondlikult: saarel on kirik, põhikool, kauplus, arstipunkt, postiasutus, rahvamaja, raamatukogu, restoran ja muuseum. Ühendus mandriga Kelnase sadamast Leppneeme sadamasse tavaliselt kaks korda päevas.

Õhtusele praamile tõstetakse suuri valgeid kotte ja meist ei tehta välja. Ilmselt peetakse välismaalasteks. Sellisteks napakateks, kes ei tea, et oktoobri lõpus on Pranglil pime ja sajab vihma. Ei mingit puhkuseilma.
Jalgrattad viiakse üle tasuta, mis tähendab, et nende paigutamiseks ei ole ette nähtud mingit pidulikkust. Toetame need siis valgete kottide najale. Kohale jõudmise ajaks on rattad mugavalt külili heitnud.
Ülesõidul saab lugeda suvist Prangli lehte ja tutvuda ümaranäolise noormehega. Noormees on olnud kokk Itaalias, Teravmägedel, Saamimaal ja Ahvenamaal. Järgmiseks kolib Setomaale. Kannab kiirelt ette oma senise töökogemuse ja keelteoskuse, justkui peaks meid restoraniomanikeks. Vabal ajal hoiab lapsi. Pranglil pole varem käinud, läheb sõbrale appi. Vana India kombe kohaselt on meil taas Kallega ühine elukutse.
Pranglil on pime. Kalle rattatuli kuvab minu hiigelvarju puude najale. Asfalt lõpeb, hüpleme mööda kivist teed ühe taluõue valguslaigust teise.
Praaga puhkemajas tervitab meid kõigepealt Muri (või Muki?) ja pärast telefonikõnet ka peremees. Toas on ruumi ainult voodile ja kaminale, aga see meid ei üllata. Juba piltide järgi oli selge, et lugemisvalgust ja mõnusat kohta enda kerratõmbamiseks vihmase ilmaga saarel ei pakuta. Lugemiseks on ettenägelikult kaasas pealambid. Toas on soe. Süüa tuleb küll teha maja teises otsas, kus tuul ukse vahelt sisse puhub. Pliit tunnistab ainult ühte panni. Rätikuid pole. Kogu majapidamises. Nurgas on ämblikul suur võrk.
Järgmine
vihmase ilma tegevused

Lisa kommentaar

Email again: