tagasitee

Hommik on pilves, taevas tavalise siniroosa asemel tumesinine ja hall. Selle valgusega tunduvad Lofoodid justkui lähemal olevat.
Paarutame paadiga Vinjesse. Ilm on soe, külma kaks kraadi. Kerge sõidutuul viib silmadest viimase une. Vesi on metalset karva, kollased laigud lainete lõunapoolses küljes.
Kõik pildistamiseks sobivad kohad, mille sadamasse kiirustades neli päeva tagasi meelde jätsime, mööduvad rahulikult ja peatumata. Pilves ilm ei soosi pildistamist. Mäed on joonistatud eriti teravate joontega. Statoile on iga natukese aja tagant. Peaks svenssonid Norrasse õppereisile saatma.
Rootsis on ikka pime. Ja külm, -31 kraadi. Lisaks on Rootsis valgusefektid. Teistpidisel sõidul osutusid ufod lõpuks tuulepargiks, mitte poppideks elektrilisteks muinastuledeks. Seekord on sähvivate tulede näol tegemist rongiga, mis läbi puude näeb küll esiti välja umbes nii nagu ajaks kaks politseiautot teineteist võpsikus taga.
Autod sõidavad siin tulesambad peas. Kurvilisel metsavaheteel on nii juba kaugelt näha, mitu autot on tulekul. Autode parve puhul tekib omapärane Rootsi virmaliste efekt. Üks täht on neil siin ka.
Ei tea, kuidas nad siin oma liiklusmärgid nii härma saavad, kas käivad neid igal hommikul millegagi piserdamas?
Rootsi teed on ühtlaselt lumised, mitte paiguti jääs nagu Norra omad. Ja ka mitte puhtaks harjatud nagu Soomes.
Lumised puud seisavad tardunud skulptuuridena tee veeres. Esiti lehtpuud, siis veidrad kiitsakad kuused, osadel tipp lontis, lõpuks meie moodi laiad kuused.
Kirunas elab inimesi ja mäenõlval teevad nad kõvasti suitsu. Ilmselt suitsu tõttu on linnas viis kraadi soojem kui ümberringi. Ülejäänud Rootsi on endiselt inimtühi. Huvitav, kas keegi pole kunagi mõelnud Rootsi koloniseerimisele?
Kemi haiseb ja mõni aeg hiljem läheb Soomes valgeks. Teeme Helsingis aega parajaks linnas ekslemisega ja jõuame täpselt pool tundi enne järgmise laeva väljumist sadamasse. Järgmine laev läheb 10:30. Litløyal istusime paati kuskil poole üheteist paiku eile hommikul. Jälle käidud nagu niuhti.
Meri on põhjapoolt otsast jääs.
Sõidetud kokku 3530 km (ja Katril lisaks Valga otsad). Järgmine kord tuleb minna pikemaks ajaks, et jõuaks kaasavõetud raamatud läbi lugeda. Ja kohvri asemel tuleb mõnel muidugi soetada seljakott :)
kommentaarid travelpod'ist:
Ha, haa! Nägid ise, et isegi jõrm Norra mees reisis saarelt ära kohvriga :) Seljakoti peale tuleb muidugi mõelda. Katri, on Jan 26, 2014 at 03:52PM
heh, õige küll :D a ju ta siis oli ikka sisemiselt mingi vuss :P nipitiri, on Jan 26, 2014 at 07:06PM
politseiautode moodi rong oli ehk partsi porgand? Ei saanud ikka aru, mismoodi Rootsi ja Soome asjasse puutusid, st marsruudist--- Kylliki, on Jan 26, 2014 at 10:08PM
mismõttes? Rootsi ja Soome on ju tee peal jalus kui tahta Norra minna nipitiri, on Jan 27, 2014 at 08:04PM
Eelmine
majakasaarel III

Lisa kommentaar

Email again: