Reis Indiasse ja Sri Lankale, 02.11-15.12.2005, pudemeid oma meilidest kodustele
03.11.2005

Kohal (palav, räpane, kisa jne) lahe.
Ja Tallinna lennujaam avatakse alles kell 5. See selgus pärast tervisetesti ehk siis pooletunnist ootamist ukse taga, kusjuures riided olid valitud arvestades kliimat +25 kuni +45. Mida Tallinnas küll paraku ei pakutud.
Homme lahkume Mumbaist sisemaale. Siiani midagi põrutavat juhtunud ei ole. Sõitsime laevaga Elefanta saarele ja taksoga Mumbais raamatupoodi (mina olin muidugi see, kes taksojuhi märguande peale pidi pea tooli alla pistma, sest meid ole taksos liiga palju).

09.11.2005

Ei saanud aru, kas Mumbaist saadetud "olen elus"-teade jõudis kohale, siin kõik klahvid teiste
kohtade peal. Eile öise lipukese võis panna Nagpuri ja tänase Sambalpuri kohale (in the middle of nowhere). Endiselt rokane ja palav. Pidime jõudma Bhubaneshwari, aga autojuht väsis ära. Eelmises ööbimiskohas nägi pisut rohkem linna moodi välja, majadel esines katus, välisviimistlus ja neoonreklaamid. Tänavatel lehmad, kitsed, koerad ja vöötoravad. Teed jubedad (india mõistes teed, euroopa mõistes kuumaastik).
Homme üritame jõuda mereni.
Nüüd lähen uurima, kas sooja vett on tulnud.

11.11.2005

Siin Puri (India idarannik). Tänase päeva veetsime peamiselt mere ääres - lained ja liiv silmapiirini. Ja mitte ühtegi kohalikku midagi müüa pakkumas või pilti teha tahtmas. Ma pole kunagi kohanud nii tüütuid inimesi kui india inimesed.
Biovoolud grupis õnneks väga ei põrku. Olen ühes toas toreda inimesega, klatsime teisi :))
Tagumik küll kolmepäevasest istumisest kange.
Edasi asume pühapäeval teele Chennai (Madras) suunas.

17.11.2005

Nüüd Hyderabad ehk siis oleme mere äärest liikunud sisemaale (läbi Gopalpuri, Vijajawada), Andra Pradeshi osariik. Siin on viisakam, inimesed pole enam nii tüütud. Või oleme harjunud. Lehmad, kitsed, koerad igal pool. Rikšad, jalgrattad, mootorrattad ka. Hakkame harjuma lisaks pidevale tähelepanule ka kisa ja mustusega.
Meres käisime Puris ja Gopalpuris, nüüd merest eemal kuni Chennaini või Sri Lankani. On India ookean, Bengali laht. Meri oli tore, käisime ühe unetuga õhtuti kalavõrkude kuhja otsas paatide vahel kuud, tähti ja merd vaatamas.
Edasised plaanid vist muutuvad algsega võrreldes, mõtleme.
Vahelduseks ööbime euroopalikus hotellis. Esinevad kuum vesi, toateenindus, prügikastid ja sääsevõrgud.

21.11.2005

Chennai, Tamil Nadu osariigi pealinn, India suuruselt kolmas linn. Mussoon, soe ja niiske nagu türgi saunas. Sada miljonit inimest.
Eks paistab, mis saab tänasest linnaekskursioonist, internet ongi kõige parem ajasisustus praegu. Vahepeal seiklused söögiga öises Ongole väikelinnas ja paadisõit Nagarjuna Sagari järvel. Räägitakse, et oleme läbinud ca 3500 km.
Vahepeal oli paar veepäeva jälle ja eile leidsime tänavalt kaalu. Osutusin kõige kergemaks ja doonori mõõtu praegu enam välja ei anna. See seletab üleliigset vaba ruumi riietes. Džiipi mahume juba paremini igatahes.
Mitu tegelast on saatnud e-maile, mis puudutavad loenguid või uurimistööde juhendamist. Saatsin neile suurima mõnuga "minge kuu peale kuni detsembri lõpuni"-vastused.
On vist läbi juba pool reisi, kuupäevadest ei tea midagi. Tüdinema veel ei hakka, kuigi Sri Lanka tundub küll ees olevat nagu helesinine unistus.
Tagasi jõudes tunduvad Tallinna tänavad ilmselt inimtühjad, vaiksed, puhtad ja ülidistsiplineeritud liiklusega.
Pilte on mingi 400 ringis.
Hyderabadis nägin muideks kohalikku notaribürood - open air, sai teist ohtralt fotografeeritud

23.11.2005
Anuradhapura, Sri Lanka

Võttis kõigest ühe päeva ja veel natuke actionit, et saada Colombo lennupilet. Aga nüüd oleme kohal. Lennuteed on Indias muidugi sama auklikud nagu maanteedki, aga stjuardessi küsimus lennukis "beer or nothing?" kõlas vähemalt paljulubavalt. Pilootidele poleks küll pidanud õlut andma. Esimesed muljed ülipositiivsed juba lennujaamast alates - toredad inimesed, mitte nii tüütud kui Indias.
Rõõmus taaskohtumine pagasiga (jumalad olgu kiidetud!).
Puhas, majad on ehitatud kombel, mida saab pidada arhitektuuriks, liiklus allub euroopalikele reeglitele. Meil on sedapuhku 12 päevaks džiibi asemel minibuss - igaühel oma iste, ruum jalgu sirutada, pole ei puusa- ega küünarnukitunnet.
Troopika lokkab, kõik kohad palme täis. Veel niiskem kui Chennais, pesu ei kuiva muidu kui seljas. Tundub, et pudeneme ühe grupiliikmega kambast maha ja jääme siia. Indiasse tagasi mineku mõte tundub praegu küll jube - nagu hüppaks duši alt otse tolmupilve.

27.11.2005

Sri Lanka, Kandy (suuruselt teine linn Colombo järel) ehk tagasi linnas pärast viit (või kuut, kes seda enam teab) päeva varemeid ja metsa ja romantilist ööd kuuvalgel konnakontserdi saatel.
Sri Lanka peaks olema Eestist 1,5 korda suurem ja 19,.. miljonit inimest. Vist.
Täna teatasime, et kavatseme kolmekesi grupist maha Lankale pudeneda, reaktsioon ei olnudki kõige hullem. Eks siis paistab, kas tahame ikka koju talve kätte tulla
Troopika on vägev, higistamine toimub küll enam-vähem samas tempos nagu Indiaski. Ees ootavad rand ja looduspargid. + lennukipileti vahetamine. Ja varsti on endalgi kohalike eeskujul suunurgad kõrvade külge kleebitud
Mul oli kõhuprobleem kestusega üks päev reisi teisel nädalal ja hääl jäi paariks päevaks Indiasse, aga tuli järgmise lennukiga järgi. Kõhuhäda vastu aitasid kolm pisikest tabletti + terve päev toitumine ainult veest. Aga jätan Aigro retsepti meelde. Hääle tõi tagasi pool pudelit brändit. Praegu kõik ok. Nüüd õlut jooma.

02.12.2005

Täna hommikul lahkus grupp ja jäime kolmekesi maha. Üks inimene läks juba üleeile, tal sai puhkus otsa. Nii et kuus väikest neegrit India poole teel... Seal jätkuvalt halli-kalli, tolm ja varemed.
Oleme komplektis 2n+1m ;) Kolisime teise hotelli, rõdult vaade palmidele ja ookeanile, veeni 30 meetert. Nagu piltpostkaart. Hotelli nimi on Ocean View Cottage, asub Hikkaduwas.
Sööme kala ja riisi põhiliselt, sest mere ääres ju. Hinnad on nii ja naa. Otsustasime kallima elamise ja odavama söömise kasuks. Enne oli vastupidi. Söögi kvaliteet kusjuures sellest
ei muutu, aga Martti on lihtsalt super-ettevaatlik.
Teiste ja lennukiga kohtume Mumbais 15.12 kell 02:40. Lähme siit kõigepeale Colombosse ja sealt lendame Mumbaisse, jõuame kohale viis tundi varem, kolm peab olema. Vähemalt nii on plaanitud.
Koda jätab Priidu aasta lõpuni Kuressaarde, seega ei ole probleeme 18ndal. Saan veel sanatooriumi kuni aasta lõpuni ja aklimatiseeruda.
Seina seest saab raha ja tamiliteni vist ikka ei jõua. Uurime täna looduspargi külastamise võimalusi, seal pidid kaanid olema. Linde ka ja saab jalutada, džungel.

09.12.2005

Rannas tagasi, sedapuhku linna nimi Tangalle. Parast viie internetipunkti külastamist oleme leidud ühenduse.
Pärast saabumist ja kapsastunud olekus esimesena valitud hotelli uksest käisid lained peaaegu et sisse. Kolisime järgmisel päeva juba ümber, sest Hikkaduwa hotell oli meid ära hellitanud ja lisaks tegeldi akna all pideva noodavedamisega. Me oleme aga spetsialiseerunud põhiliselt seanahavedamisele.
Vahepeal oleme seigelnud kohalike bussidega muuhulgas turnides peadpööritava kiirusega (20-30 km/h) kuristiku serval. Aga millised vaated!
Veetsime päeva vihmametsas. Esimene ots teekonda kulges mööda libedaid kive ja juurikaid püstloodis mäest üles-alla turnides, pidades pidevat võitlust kaanidega. Minu puhul lõppes võitlus kaanide kasuks 1:0. Lõunapaus koosnes ujumisest koses ja võileivast jõe kaldal.
Kuulsime iga taime eluloo + ladinakeelsed nimed. Kohtasime pärdikuid, konni, tõuke ja liblikaid, mis oli suureks pettumuseks giidile, kes oli lubanud ka madusid, ämblikke ja hiidoravaid. Matka lõpus õigustas mets oma nime ja veerand tunniga valati kaela mõningad ämbrid vett.
Edasi korjasime üles randa jäänud kolmanda reisiseltsilise ja edasi ida poole. Eile hommik linnupargis, algusega 5:30. Esialgu tundus, et näen tunduvalt rohkem linde kui giid, kuid pärast oli tore. Linde oli tõesti tohutult, ehkupeale kaasavõetud binokkel leidis hulgaliselt kasutust. Peale tiivuliste kohtasime ka elevanti, krokodille, varaane, pärdikuid, šaakaleid, jänest ja vesipühvleid.
Budistid jõule ei pea, aga siin on ka kristlasi. Oleme juba kuulnud paari jõululaulu ja põgenenud sündmuskohalt.

12.12.2005

Tagasitee on kahjuks alanud. Eile laekusime Negombosse, mis on Colombo eeslinn ja siit on lähemal lennujaama minna. Homne päev plaanitud suveniiride šoppamiseks.
Ülehomne hommik kavas veel vedeleda rannas ja õhtuks Colombo lennujaama, suund Mumbaile. 2:40 15nda öösel stardime Mumbaist ja kavade kohaselt maandume Tallinnas 15.12 kell 17:00. Reede hommikul loeng Sisekaitseakadeemias (jube) ja pärast seda vaatan üle Tartu mnt rahva (ei tea, kas seal mõni notar ka reedesel päeval liigub...) ja õhtul jõulupeole. Lund ei taha näha. Võtan siis mõne geko kaasa ;)