Berliin, nädalavahetus suurlinnas
3. aprill 2024
Lennukiõhus on tunda märga rebast.
Lennujaamast väljuv rong hilineb ja jätab Berliini pearaudteejaamas poole vähem aega teisele rongile kulgeda kui rongiäpi järgi vaja oleks. Eeldatavasti lähtub äpp keskmisest saksa vanainimesest. Trepist üles, trepist alla. Jääb veel aega vaguniuksel ühel jalal seistes pael kinni siduda. Meil on vaja käia korraks Celles.

5. aprill 2024
Pärast tutvumist Celle raudteejaamaga ja kiikumist uksega täistuubitud rongis ümbritseb meid pime Berliin. Ostbahnhof. Idaraudteejaam. Ümbrus üles kaevatud ja tarastatud. Bussipeatus on teisaldatud. Sajab, koguneme muude bussihuvilistega varikatuse alla, kuhu vihm ilusti sisse sajab. Buss jääb seisma veidi eemal. Pea kohal sähvivad välgud ja kõmiseb kõu.

6. aprill 2024
S-bahni vagunisse siseneb keskealine naisterahvas ja alustab julgelt laulu: aasta 2024 ei alanud hästi, mul pole korterit, on nälg ja janu, olen tänulik annetuse eest… Sõnad jooksevad ludinal ja lähevad saksa keeles isegi mingil määral riimi. Viisipidamine on piisav, et jätta kuulaja mõneks ajaks juurdlema, millise tuntud pop-laulu meloodiaga on tegemist, et siis ahastusega avastada, et mõistlikud inimesed põgenevad selle viisijupi eest igal detsembrikuul. Wham, Last Christmas (pole tänu väärt).

Tehnikamuuseumi ühel ülemistest korrustest võib minna välja rõdule ja vaadata lähemalt muuseumikatusel kõõluvat lennukit. Lennuki tiival esitab kõlavat aariat sätendav kuldnokk, püüdes alt kostvast mootorimühast üle vilistada. Kontsert jätkub lennukit kinni hoidval trossil, seejärel teeb lind asja masina sisemusse. Ju ta elab seal või kavatseb hakata elama.

Revali tänava ja raudtee vahele on pressitud seinamaalingiterohke linnaosa, kunagine tööstusmaastik, mis nüüd on võetud loomingulisse kasutusse. Mõned söögikohad, moodne kunst, fotoautomaat ja paadimööbli müük. Õhus heljub kerge kanepilõhn.

Konzerthaus. Pilguheit orkestrile küljelt. Kõige parem vaade on poisile timpanite taga, kes sätib pidevalt pille ja vahetab trummipulki. Neid ripub tal aluse küljes õige mitu paari. Kui tema etteaste on algamas, võtab ta järgmiseks sekkumiseks vajalikud pulgad ja tardub ooteasendisse. Põristamisest vabal ajal kummardab aeg-ajalt ette ja sätib kõrva trumminaha lähedale. Tema ees istuv prillidega noormees kiigutab end niisama muusika taktis. Noormehe ees on pisem trumm. Vahetult enne lõppu põristab ta sellel kiire trummelduse. Huvitav, kas ta peab kõigis proovides ka niimoodi terve kontserdi istuma, enne kui löögile saab? Dvořáki 9. sümfoonia ajaks liigub noormees viimasesse ritta triangli ja plekk-taldrikute kõrvale. Trianglit saab ta mitu korda kõlistada, selleks tarbeks on lauakesel arstiriistu meenutav rivi metallist pulki. Taldrikud haarab noormees vaid korra, tõuseb püsti, seisab ootevalmilt ja tõmbab siis ühe taldriku servaga üle teise. Neid tagasi alusele asetades vaatab ta hoolega, et kumbki millegi vastu ei puutuks ega pudeneks käest ega veereks kõrinal läbi terve orkestri kuni dirigendini.
Metsasarve- ja trompetimängijad harutavad pidevalt oma pillide küljest juppe ja tilgutavad neist välja kondenseerunud hingeauru.
Dirigent rabeleb entusiastlikult, ent ma ei saa lahti tundest, et tema kuuleb mingit muud heliteost kui mina.
Puhvet on pettumus. Ainult sularaha.

7. aprill 2024
BO nagu botaanikaaed. Kasvuhoonetes näeb imeasju, õisi, kaktusi, samblaid ja sõnajalgu. Osa arboreetumit on üles kaevatud ja jaapani aed taraga tõkestatud. Paljud puud õitsevad, puude all on valged ülased ja aas-seahernes. Botaanikaaed asub pealinna lähedal külas. Kui läheneda botaanikaaiale kuninganna Luise väljaku poolt, võib vahepeal Dahlemi küla bussipeatuses jälgida, kuidas pensionäride hordid ostavad aiapäkapikkude ümbruse haljastamiseks taimi kokku.

Nägime kogu linnas vist ainult üht tänavavahet, kus ei kasvanud ühtegi puud. Muidu on puuderivid mahtunud Berliinis igale poole. Paljud neist on kevadel üleni õisi täis. Lisaks tehnikahuvilisele kuldnokale võis kuulda hoburästaid, musträstaid, rasvatihast, sinitihast, koduvarblast ja kaelustuvi. Sisehoovid on väga rohelised ja ühistransporti mugav kasutada BVG äpiga.