Lerwick

Hommikuks on akna taha ilmunud see maa, mis asub Atlandi ookeani ja Põhjamere piiril.
Pindala 1468 km2 ja ca 23 000 elanikku. Umbes sajast saartest 16 on asustatud. Inimestega. Lisaks on paljud väiksemad asustatud lindudega. Mainland ehk Peasaar on suuruse poolest võrreldav Hiiumaaga. See on siinse kandi kõige suurem saar ja seesama, mis aknast paistab. Oleme pealinnas Lerwickis.
Hotell on kohe praamiterminali vastas, aga tuba pole mõistagi veel tühi. Kell on alles kaheksa. Jätame seljakotid maha ja läheme teist kohvi otsima. Ainult üks kohvik on juba lahti.
Järgnevad kohustuslikud tegevused: osta matkagaasi ja näkileiba, pildistada Jimmy Perèzi maja, võtta sularaha. Tänavaid ummistavad Hollandi vanainimesed, kes on välja päästetud linna reidil seisvast hiiglaslikust kruiisilaevast. Aedades ja kõnniteepragudes õitsevad kortsleht ja haisev kurereha. Üks tiir käratseb sadamas. Majad seisavad hallis rahus. Raekoda on avatud kõigile huvilistele, kes tahavad näha värvilisi klaasaknaid.
Kuigi esimesed asukad olevat siia tulnud 6000 aastat tagasi (piktid, väikesed karvased kassi moodi elukad), ilmus Shetland maakaardile viikingite kolooniana alles 10.–15. saj ning sai hiljem kaasavaraks šotlastele. Naftat pumbatakse alates 1970ndatest. Neil on oma dialekt, poni ja lambakoer. Võimuorganite vapil on islandikeelne moto „Með lögum skal land byggja“. Erinevalt Eestist Shetland vajub.

Internetis rullimise katkestab vali lärm, mispeale kõik haaravad raha ja väärtasjad ning kogunevad välisukse juurde. Tuld siiski ei paista ning pärast kihistamist ja jalalt-jalale tammumist võime tubadesse tagasi minna.
Veedame ülejäänud õhtu mõtlikult ilmaennustust ja kaarti vaadates. Järgmised kaheksa päeva on oodata märgi varbaid ja vähe internetti.

Eelmine
London-Aberdeen
Järgmine
kalade karjed ja jalgrada

Lisa kommentaar

Email again: