peamiselt tuul

Vihma ei saja, nagu lubatud, aga samamoodi lubatud päike laseb end oodata.
Kempsu ooteruumis saab tutvuda buklettidega, kus meie vahelejäetud kohti tutvustatakse kui kauneimaid kogu maal. Lisaks olevat me udus jalutanud läbi neoliitikumiaegse kirvetehase. Võtame teadmiseks ja ühe bukleti enda harimiseks kaasa.
Lõikame mõned poolsaared ära. Need on siin malbed ja lamedad ja Kallel on vill. Nagu ka lammastel, aga see on teine asi. Veel on villpeadel vill ja see on täna igal pool laiali: ohakate ja traataedade küljes, teel, õhus. Villpead on siin valdavalt ahtalehised.
Kõnnime väikse vangerdusega Ollaberrysse. Vangerdus läheb üle mäe. Tuul on vastu, aga hästi tugev. Leian mõned uued lilled.
Ollaberrys on pood ja saab jäätist. Seda tuleb kõvasti kinni hoida, et tuul ära ei viiks. Veel saab Ollaberry avaliku kempsu veega omale nurga taga kohvi keeta. Ollaberrys on ka kalmistu, mille hauakividel kasvavad erinevad samblikud.
Ronime paaris kohas üle tara, astume mutta, ärritame tiirusid, läbime soo ja turnime kellegi aiast kinni hoides jõe kohal sillani, emmates vahepeal roosade õitega põõsaid. Vaatleme silotegu ja Sullom Voe naftaterminali, kuhu esimene nafta saabus kaks kuud pärast minu sündi. See on üks Euroopa suurimaid nafta- ja vedelgaasiterminale. Ligi pool Shetlandi elektrist tuleb siinsest gaasist. Kuigi suuri ja väikseid tuulikuid on palju näha, on tuule ja loodete kombinatsioon ainult 20% Shetlandil tarbitavast energiast. Ülejäänu on fossiilsed kütused. Nafta avastamine Shetlandi lähistel aastal 1972 muutis seni kalamajandusel põhinenud kogukonda oluliselt. Kohalik saarte nõukogu on aga suutnud naftafirmadega äritegemist ja kohalikku arengut puudutavate otsuste tegemise õigused enda käes hoida. Sel aastal sai terminali operaator loa CO2 tagasipumpamiseks kasutatud naftaväljadesse Shetlandist loodes, mis peaks tema keskkonnajälge vähendama.
Tuul sunnib meid hoolikalt varjulise telkimiskoha järele ringi vaatama. Siinsel lagedal maastikul lootusetuna näiv ülesanne. Vast leiame mõne vareme või mahajäetud maja. Hakkab paistma Sullom ja seal on mets! Aiaga piiratud, et lambad sisse ei saaks. See miniatuurne ökosüsteem sobib telkimiseks isegi paremini kui rahvamaja kõrval olev veider puudega ääristatud künklik nelinurk. Vett saab maantee alt läbi voolavast ojast.
Mets on tore, kuigi Kalle jaoks on siin liiga palju satikaid. On koibik, kõrvahark ja kärbsed. Vihm hakkab sadama täpselt pärast hambapesu. Tuul kohistab puulatvades, all on ainult vihmarabin vastu telki.
Kõnnitud 24 km.
Eelmine
troopikat ja vihma
Järgmine
matka lõpp

Kommentaarid

  • Külli  •  19. juuli 2023
    Mulle ei meenu, et Jim Perez oleks kunagi ilma jopeta väljunud...
  • Grete  •  20. juuli 2023
    See lehm haigutab

Lisa kommentaar

Email again: