Cannaregio

Ärgates on akna taga Veneetsia katused ja sini-roosatriibuline taevas.
Ainult ühe korra kuulsin une keskele kirikukellade kolkimist.
Olulisemad kirikud ja muuseumid käisin eelmisel korral juba läbi. Aga siin on veel ka muud huvitavat.
Hommikul kell 10 ootab mind keegi füüsikateaduste muuseumis. Sisenen aia kaudu ja ajan ärevile hulga kampsunites mehi. Üks neist tönkab inglise keelt, eskordib mind teisele korrusele, kus palutakse oodata. Professor tuleb veidi aja pärast. Ups. Olen sisse murdnud Foscarini gümnaasiumisse või kõrgkooli või midagi. Saabub naisterahvas, kes räägib itaalia keeles. Avab muuseumi ja selgitab, et võin seal piiramatu aja ringi vaadata. Vidinad ja tarvikud 18. ja 19. sajandist. Veidi aja pärast ilmub võluv inglise keelt rääkiv tütarlaps, kes, nagu ma aru saan, on minu auks kusagilt tunnist ära tulnud. Näitab vidinaid, vitriinides on originaalid, väljas koopiad, mida saab demonstreerida. Üht-teist pannakse ka käima. On olemas Faraday puur, Newtoni ja Galileo torud ja muud huvitavat. Näiteks dagerrotüüp. Vedelikud, kompassid, mõõtmine, mehaanika, optika, akustika, elektromehaanika, termodünaamika. Päris lahe. Üritus maksab viis euri, saan kviitungi number üks.
Jesuiitide uhkes marmorkaunistustega kirikus soovitatakse astuda sisse käärkambrisse, kus palju maale. Lindilt laulab koor, altari ümber on vähetuntud peainglid.
Maastikumängu järgmised kontrollpunktid osutuvad olema kas kadunud või lukus. Tunkedes meestesumma eeskujul lähen lõunale kohta, kus sai ei ole lisahinna eest. Vaade kööki, seal askeldavad kolm Lõuna-Aasia päritolu meesterahvast. Üldiselt söövad ainult mehed ja ainult grupiviisiliselt.
Kuna olen Cannaregio avavee poolses servas, otsustan minna San Michelele. Seal on kirik ja surnuaed. Surnuaias lisaks veneetslastele ka mõned tuntud mitte-veneetslased, keda on peetud kohapeale matmise au vääriliseks. Kirik on lukus, aga leian üles Stravinski koos naisega, Ezra Poundi koos Olgaga ja Josef Brodsky. Venelased on kreeka osas ja ülejäänud evangeelses osas. Djagilevi haud on kaunistatud peotäie balletisussidega. 1960-70ndatel olid moes riiul-hauad. Uuemad surnud on eranditult varustatud fotodega.
Tagasi Veneetsias, jätkan maastikumängu. Rotigrafiti, veider lõvi, jalajäljed sillal, vana apteek. Ja siis hulgun niisama mööda Cannaregiot, kus leidub lisaks moorlaste väljakule veel hulk toredaid väljakuid. Osad tänavad on nii kitsad, et vastutulijast möödumiseks tuleb külg ette keerata. Kaks naist küsivad juhiseid tollessesamasse hommikusse Foscarini koolini minekuks ja imestavad, et kuigi valdan ainult itaalia kehakeelt, tean siiski, kus see asub. Hommikul meelde jäetud pood on endises kohas. Soetan pesupulbrit ja mõningast söögikraami.
Päike läheb tagasi looja, taevas roosaks ja mul kannad ümmargused.
Pesu riputan Veneetsia kombe kohasel akna taha kuivama, keskendudes hoolega, et mitte miskit alla tänavale poetada.
Eelmine
mäes ja saares
Järgmine
Castello

Lisa kommentaar

Email again: