katkised kivid

14 päeva täis. Martti definitsiooni järgi turism läbi ja alanud reis :)
Täna saame oma "privieit" tuuri Persepolisesse ja muudesse kohtadesse, kus katkiseid kive (kokku 55 $). Kohalike produtseeritud ingliskeelsed tekstid on üldse paras naljanumber. Lisaks sellele, et suuri tähti ja tühikuid pannakse, kuhu juhtub, on ka osa tähti puudu, osa üle ja osa lihtsalt vale koha peal. Paras pusle. "Photo Graphy Books" on veel leebe näide.
Vaatame hulga reljeefe. Giid räägib korralikku inglise keelt, aga tahab hästi kiiresti järgmise objektini jõuda. Meis tugevneb veendumus järve äärde giidi mitte kaasa võtta. Aga muidu teab numbreid ja nimesid hästi. Persepolises otsustame muuseumi külastuse asendada kivi otsas istumisega. Giid sügeleb ja tahab teada, kaua me seal olla kavatseme. Soovime viit minutit, mille peale giid vaikselt mäest alla veerema hakkab. Kui ta näeb meid ka lõpuks umbes poole tunni pärast kivilt alla ronimas, paistab ta näost selge rõõm.
Vähem tuntud kohtadest Naqsh-e-Rostam ja Naqsh-e-Rajab on toredad, esimene kõlab kreeka keeli ka Necropolis ja kujutab endast nelja Pärsia kuninga kivi sisse uuristatud hauakambreid, teine paari reljeefi. Pasargadae on pisut poolikuid poste tühjal väljal. Üritan ette kujutada, kuidas see kõik oli paleesid ja aedu ja jõge täis. Keeruline.
Umbkeelselt taksojuhilt saame teada, et oleme jõudnud Shirazist 135 km kaugusele. Tundub, et olen numbrid omandanud.
Esimene mälukaart saab täis, ei tea, kas peaks järgmisel pakkimist tihedamaks keerama?
Pärast kividetuuri korraldatakse piknik - tekile laotatakse teevarustus ja küpsised. Mõistatame, kas see on kavas lubatud entertainment. Uuendusena poliitikarindel arvavad giid ja autojuht, et probleem on kohaliku ja jänkide valitsuse omavahelises sobimatuses. Siit kumaks nagu negatiivne hinnang ka oma valitsusele?
Tagasi jõudes muretseme reedeks (mis on siis pühapaev kohalike jaoks) bussipiletid Yazdi ja homseks sõidu järve äärde. Ilma giidita, lubati inglise keelt spiikivat juhti, väga polüfunktsionaalne. 30$ kahe peale. LP tegelased seal käinud ei ole. Turismifirma neiule oleme esimesed eestlased tema 5-aastase praktika jooksul ja saame kingiks portsu pisikesi postkaarte.
Õhtusöögi otsustame proovida hotellis, mis hommikuti on meid üllatanud vorsti ja väga maitsva halvaaga. Õhtusöögil üllatatakse paraku küll ainult sellega, et esmakordselt ulatatakse ka mulle menüü.
Pärast sööki pesen kergemeelselt liiga palju pesu - kuivatada pole kuskil. Aga umbusaldan kergelt kohalikke pesumaju pärast seda, kui nad Esfahanis mu pikad püksid ülevalt otsast punasetäpiliseks värvisid.
Pärast paaripäevast ekslemist leiab Andruse telefon taas võrgu.
Eelmine
linnatuur
Järgmine
loodusering

Lisa kommentaar

Email again: