Struuga maastikukaitseala

Struugad on Narva jõe vanajõed. Nende vahel on ortofotol tore kurruline maastik.
Õhtu hakul selgub, et kaardil Vasknarva poolt struugadeni viiv tee on meie auto jaoks liiga muhklik. Sinna kustub plaan purde juures auto kõrval telkida. Küla vahele ei taha jääda ja sõidame veidi maad tagasi. Tee ääres on puude all lagedam ala, mis telgi jaoks sobiks. Kiire käik pimedusse näitab tegemist olevat surnuaiaga. Naabrid oleks küll rahulikud, aga võib-olla ei näe kohalikud kombed surnuaiaväravas telkimist ette. Veel veidi tagasi on suur kruusane parkla. Europark, 5 eurot päev. Oletame, et parkimiskontroll reede õhtul pimedas ja väljaspool ametlikku ujumishooaega ei tule, ja toksime telgivaiad parkla servas kividesse. Alati on abiks, kui autos on kirves. Sääski on hordides.
Keset õhtusööki keerab parklasse tume auto. Politsei tunneb meie vastu huvi ja kontrollib dokumente. Piirivöönd. Jätame lihtsameelsete telkijate mulje. Magada on soe. Pärast hommikusööki tuleb teine patrull.
Sõidame kalatööstusest veidi edasi ja jätame auto õngitsejate isetekkelisse parklasse. Muhklik tee on mõistlik läbida jalgsi. Päike on juba suures kõrges ja ilm palav. Vastu sõidab vanapaar maastikukulguril ja püüab väita, et kaitsealale ei tohi minna. Me ei tea ühtki põhjust, miks neil peaks õigus olema. Reservaati siin pole, liikumispiirangut ka mitte. Võib-olla vene inimene arvab, et kaitsealal on kõik keelatud.
Purde kõrval istub paadis õngega mees. Silt ütleb, et käib paremate võimaluste loomine struugade hooldamiseks, etapp II. Etapi II raames on ostetud 100 limusiini. Limusiin on veisetõug.
Jalutame jõe kallast pidi. Jõel käib vilgas liiklus. Roostikus häälitseb parvede viisi kõrkja-roolinde, üle vee kostab vene kägu ja kusagil hüüpi. Rada on järjest vesisem, peab hoolega peale passima, et vesi kummikusse ei tuleks. Kõõlume mätastel, vett voolab jõest rõõmsalt lisaks. See peab kaasa tooma mullaviljakust parandavaid toitaineid. Luhta hooldavatest veistest on näha vaid eelmise aasta ekskremente. Hõbehaigur lendab sinna-tänna, paatide eest põgenevad hahad ja vee kohal sähvivad tiirud. Maastikukurrutust ei ole sellelt kõrguselt näha.
Päris Jaama jõe suudmeni välja ei jõua, läheb liiga vesiseks. Tagasi alguses, on struuga kõrval kuivem ja kõrgem maapind.
Kokku vantsitud 7,5 km ja sai ainult kaitseala serva kratsida.
Eelmine
Lemmjõgi Ärmalt alates

Lisa kommentaar

Email again: